11 Ağustos 2013 Pazar

Ana Diyarında İki Gün


  Farklı kişilikler.Farklı ama aşina olunan bir dil.Yıllardır görülmeyen akrabalar..Herkese yabancı gözlerle bakmalar..
  Büyüyünce insan galiba vefasız oluyor.Bilmiyorum.farklı duygular birikti bende.Sıcak karşılanmak.aile bağlarının tek taraflı olsa da devam ettiğini gösteriyor!
  Farklı yöre tatlarını da tadıyorum:Gerçekten farklı.Yerken:geçmiş üzerimden geçiyor,bu tatların önceden alındığı bilgisi ulaşıyor bana.Neyse deyip,dalıyorum yemeye :)
 
  Asıl olduğunu sandığımız kişiliğimiz,birden canlanan anılarla yerle bir olabiliyor.Evet kaybolduğunu düşündüğüm hatıralar,kişiliğimin oluşmasında asıl etkiyi yaptığını görmek;bir bakıma mutlu etti beni.
  Bunları yazarken aklıma gelen bir hususta:soyumun nerelere dayandığı konusu oldu.Kendimi her ne kadar bağımsız ırklardan olduğumu savunsamda,asıl olan:kürt,ermeni ve zazalık(gerçi kürt kolu sayılır bu ama) genlerini taşıdığımdır.Kesinlikle soyumu inkar etmem.Aslında ermenilik soyumu yakın zamana kadar hiç merak etmedim diyebilirim.Son yıllarda bu merak sayesinde ermenilere daha sıcak ve yakın oldum,olmaktayım ve de olacağım.Benliğimi olşturan kürtlük ise;sürekli övündüğüm ve hiçbir ortamda çekinmediğim,utanmadığım kısmım.Zazalık kısmıma gelince;inanın hiçbir fikrim yok!Bayram tatili için yaklaşık 12 yıl sonra ana diyarına ayak bastım ve bu düşünceler oluşmaya başladı bende:ki yazmaya karar verdim zaten.Yılın uygun zamanlarında  bu memlekette,bu yabancı kaldığım diyarda;kaybolmaya yüz tutmuş kısmımı aramaya çalışacağım.

  İnsan,tabiatı gereği anı ve geleceği düşünür.Geçmişi olabildiğince unutmak hatta, hiç hatırlamak istemez.Hele bir de geçmişte başına olumsuz şeyler gelmiş ise hiç ama hiç hatırlamak istemez.Açıkçası bende o insanlardandım.İnsanlardandım diyorum çünkü değişime uğradım.Evet değişim zordur,zor gelir adem evladına.Ağır gelir kaldıramaz.Gerçekten değişmek isteyen insan,tüm zorluklara katlanmaya karar vermelidir!
 
  Değişimin ilk ayağı,geçmişle yüzleşmektir kanaatimce.Geçmiş halolunmadan geleceğe entegre edilemez değişim olguları.Çünkü geçmiş,geleceği oluşturan tek önemli faktördür!
                                                                                        

2 yorum:

  1. geçmiş ve gelecek... sanırım düşüncede ve kişilikte olusşması gereken iki önemli faktör ama kişiyi en iyi yine kendisi eleştirip doğruları bulabilir.... saygılar ŞEYHMUS

    YanıtlaSil